Autor: Mariusz_Mantys

Niezależnie od tego czy posiadamy aparat fotograficzny, smartfona czy tablet z pewnością przyda nam się dobra karta SD dostosowana do naszych potrzeb. Na co patrzyć i jaką wybrać?

Karty SD różnią się nie tylko pojemnością czy rodzajem, ale również innymi parametrami, jak prędkość zapisu i odczytu. Często kupując sprzęt korzystający z tego rodzaju pamięci, nie przywiązujemy większej wagi do kupna karty SD, sądzimy, że najważniejsze już za nami. Tymczasem dobierając zbyt wolną kartę SD możemy znacznie pogorszyć komfort użytkowania ze smartfona, a w przypadku wymagających aparatów ? uniemożliwić wręcz np. poprawnego kręcenia filmów w rozdzielczości HD.

Rodzaje kart SD

Pierwsze karty SD (Secure Digital) pojawiły się na przełomie 2 tysiąclecia. Od tego czasu pojawiło się kilka generacji tych kart różniących się przede prędkością przesyłu danych oraz pojemnością. Natomiast rozmiar kart pozostaje bez zmian i wynosi 24 x 32x 2.1 mm. Jej mniejszą odpowiedniczką przeznaczona do mniejszych urządzeń jest karta microSD o rozmiarze 11 x 15 x 1 mm, dzięki specjalnemu adapterowi może ona też być stosowana do normalnych gniazd kart SD. Nowszymi generacjami kart SD są standardy SDHC i SDXC. Wspomnijmy jednak jeszcze o kartach Compact Flash, są one znacznie większe od kart SD i mają wymiary 42,8 x 36,4 mm x 3,3 mm. Standard ten pojawił się jeszcze w połowie lat 90, przeznaczony jest głównie do profesjonalnej fotografii. Kart pamięci jest znacznie więcej, dlatego przed kupnem koniecznie sprawdźmy, jaki typ gniazda posiada nasze urządzenie elektroniczne.

Pojemność

Pierwsze karty SD posiadały pojemność do 2 GB, obecnie możliwości technologiczne są o wiele większe, bez problemu znajdziemy kartę pamięci o pojemności 64 GB czy 128 GB, ale też szykujmy się na niemały wydatek. Do codziennych potrzeb jednak nie będziemy potrzebowali takich prędkości. Jeśli zajmujemy się amatorską fotografią i zapisujemy zdjęcia w kompresji JPEG, już karta o pojemności 16 GB pozwoli nam zapisać ? w zależności od rozdzielczości matrycy aparatu ? co najmniej kilka tysięcy zdjęć. Trudno jednoznacznie ocenić potrzeby użytkownika smartfona, ale również nie powinny one wykroczyć poza 16 GB.

Klasa urządzenia

To jeden z najistotniejszych parametrów, jeśli chodzi kartę SD. Jeśli traktujemy kartę SD jak pendrive’a, składujemy dane o dużej pojemności (np. filmy), lub posiadamy aparat o dużej rozdzielczości matrycy (powyżej 10 Mpix), a nagrywamy filmy w wysokiej rozdzielczości, nie powinniśmy oszczędzać na prędkości naszej karty. Znacznikiem prędkości danej karty jest jej klasa. Nie warto kupować nic poniżej klasy 10, nawet jeśli teraz nie posiadamy aparatu wymagającego tej klasy prędkości, z pewnością w niedalekiej przyszłości zechcemy zmienić sprzęt na lepszy. Tymczasem na rynku są już urządzenia sygnowane nowymi klasami UHS U1 czy UHS U3. Ta ostatnia pozwala już zapisywać w locie materiał filmowy w rozdzielczości 4K (4096 x 2160 pikseli). Pojemność zaś, z którymi możemy się spotkać sięgają już nawet 256 GB!


Zainteresowanych odsyłam pod ten adres

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.