Wybierasz się do stolicy na 1 dzień i nie wiesz, jak zorganizować czas, żeby zobaczyć jak najwięcej?

Chciałbyś odwiedzić Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski, Łazienki i zwiedzić Starówkę?

Jest kilka podstawowych rzeczy, o których powinieneś pamiętać, planując wycieczkę po Warszawie.

Przede wszystkim, jeśli masz rzeczywiście mało czasu, liczy się organizacja.

Przyjeżdżasz do Warszawy samochodem – w porządku, na trasie rzeczywiście to najszybsze i najtańsze rozwiązanie.
Musisz jednak pamiętać o tym, że poruszanie się samochodem po centrum miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu, może się wiązać ze staniem w korkach, a co za tym idzie – ze stratą czasu.

Może więc warto zaparkować auto kawałek od ścisłego centrum, zwracając uwagę na parkomaty i przesiąść się na komunikację miejską. Najtańszą opcją jest tutaj bilet jednodniowy, który kupisz w każdym kiosku albo w biletomatach.
Głównym i najszybszym środkiem lokomocji jest oczywiście metro. Poza tym – tramwaje, które nie stoją w korkach, autobusy oraz SKM – Szybka kolej miejska.

Warto zastanowić się wcześniej, co chcesz zobaczyć i zaplanować dojazd w dane miejsca, Najprościej byłoby skupić się na jednym, konkretnym rejonie, żeby nie tracić czasu na dojazdy z jednego końca miasta na drugi. I tak możemy np. zaplanować naszą wycieczkę, skupiając się na przykład na okolicach centrum miasta, trasie wybranego autobusu, metra, północ-południe albo wschód-zachód.

Rozsądne wydaje się rozpoczęcie zwiedzania od Zamku Królewskiego. Możemy przy tym zwiedzić Starówkę, a później nadwiślańskim bulwarem dojść spacerem do Centrum Kopernik.

Warto się zorientować, czy bilety na wybrane atrakcje można zarezerwować wcześniej – telefonicznie albo przez Internet. Nie tracimy wtedy czasu na stanie w kolejkach.

Obok Centrum Kopernika możemy zajrzeć do budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i zwiedzić położone na jej dachu ogrody. Dalej trasa prowadzi nas sama na Nowy Świat, gdzie możemy pozwolić sobie na chwilę odpoczynku w jakiejś kawiarni, ewentualnie zjeść obiad w którejś z restauracji. Jest ich tam multum – do wyboru, do koloru.

Dalej podążamy w tym samym kierunku. Docieramy komunikacją miejską do Łazienek.

Stamtąd łatwo dostaniemy się na Pole Mokotowskie, ewentualnie, jeśli mamy więcej czasu, możemy wybrać się do Wilanowa albo zboczyć z trasy i pojechać do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miłym zwieńczeniem wieczoru byłaby wizyta np. w teatrze.

Z Łazienek mamy dobre połączenie do Teatru Roma albo Teatru Kwadrat.

Teatr Narodowy również nie znajduje się daleko. Tak więc możliwości jest wiele. Warto wcześniej zarezerwować bilety, żeby nie musieć się o to martwić w ostatniej chwili.

I tak, w ciągu jednego dnia zwiedziliśmy naprawdę porządny kawałek stolicy. Zobaczyliśmy ciekawe miejsca, nie traciliśmy czasu na dojazdy, poruszaliśmy się sprawnie, a przy tym oszczędzaliśmy pieniądze.

Północno wschodnie okolice Warszawy mapa turystyczna 1:50 000

Okolice Warszawy mapa turystyczna

Warszawa foliowany plan miasta 1:26 000

Przewodnik rowerowy Warszawa i okolice

Warszawa Przewodnik-celownik

Warszawa i okolice przewodnik

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, niż zaplanować wakacyjne wyjazdy do kolejnych polskich miast!

Gdańsk
Kraków

warszawa3

warszawa1

warszawa2

Aplikacja iPhone – Archimapa (free) – przewodnik po warszawskiej architekturze