Żeń-szeń czerwony (korzeń)

Żeń-szeń czerwony to najszlachetniejsza z istniejących odmian tego popularnego zioła. W odróżnieniu od żeń-szenia białego, odmiana czerwona przygotowywana jest z całego, nieokorowanego korzenia, a dodatkowo do jego spreparowania używana jest para wodna, która nadaje gotowemu suszowi miękkości i intensyfikuje jego smak oraz aromat. Dzięki temu, żeń-szeń czerwony idealnie nadaje się nie tylko do parzenia, ale także do żucia.

A co z właściwościami tego zioła? Od ponad czterech tysiącleci, korzeń żeń-szenia używany jest do sporządzania naparów, które wspomagają pamięć, koncentrację i wzmagają siły witalne organizmu. Chińczycy obdarzali go zawsze wyjątkowym szacunkiem, uważając ten korzeń za niezwykle skuteczny afrodyzjak.

Stosuje się go w leczeniu anemii, cukrzycy, zaburzeń snu i nerwicy.

Żeń-szeń bogaty jest w witaminy, mikroelementy i kwasy organiczne, ma zastosowanie jako środek wzmacniający i odtruwający, obniża ciśnienie krwi, pobudza witalność, obniża poziom cukru we krwi oraz działa antynowotworowo.

Na pierwsze wzmianki dotyczące Żeń-szenia natknąć się można w chińskich księgach z I w. p.n.e. gdzie wspomina się o jego właściwościach zdrowotnych. Oczywistym jednak wydaje się, że znany on był już całe wieki przed jego opisaniem. Nazwa tego korzenia została zapożyczona z języka chińskiego (rénsh?n), w którym znaczy tyle co ?ludzki korzeń? lub ?korzeń-człowiek?. Skojarzenie takie przyjść musiało do głowy mieszkańcom Państwa Środka gdy tylko po raz pierwszy ujrzeli roślinę istotnie przypominającą kształtem ludzką postać.

Misjonarze europejscy, badający także chińską medycynę ziołową, ustalili ok. XVII wieku łacińską nazwę Ginseng, która rozprzestrzeniła się po Starym Kontynencie. Do Polski dotarła jednak nazwa rosyjska, która szybko zyskała popularność także w innych krajach słowiańskich.

Dziś Żeń-szeń odnaleźć można w Chinach, Północnej Korei, na wyspach Japońskich a także na rosyjskim Dalekim Wschodzie gdzie występuje on w stanie dzikim.

Kliknij, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...